rubicon
back-button Vissza
1949. június 8.

Megjelenik George Orwell 1984 című regénye

Szerző: Tarján M. Tamás

1949. június 8-án jelent meg a londoni könyvesboltokban George Orwell utolsó műve, az 1984 címet viselő regény, mely egy jövőbeli totális diktatúrát mutatott be.

Orwell utolsó műve voltaképpen egész életpályájának esszenciája volt: az író – eredetileg Eric Blair néven – egy angol gyarmati tisztviselő fiaként született Indiában, majd nyolcesztendős korában, 1911-ben került át Angliába. Jó eredményeinek köszönhetően az etoni elitkollégiumban folytathatta középiskolai tanulmányait, itt próbálkozott először az írással is, de kevés sikerrel. Az író 1922-ben a továbbtanulás helyett visszatért Indiába, és szolgálatra jelentkezett a burmai rendőrségnél, ahol szembesült a brit gyarmati elnyomás keserű mindennapjaival. A fiatalember öt év után ismét Európába költözött, Párizsban és Londonban csavargott, alkalmi munkákból élt, és – 1933 után – George Orwell néven megjelentette első, kalandozásait leíró művét.

1936-ban megházasodott, és a spanyol polgárháború kirobbanása után tudósítóként Barcelonába utazott, majd később fegyvert is ragadott a köztársaságiak oldalán. Orwell a véres háború három éve alatt újabb meghatározó élményeket szerzett, megismerte a két totalitárius véglet, a fasizmus, és a harcostársai körében mind erőszakosabban teret hódító sztálini kommunizmus szörnyűségeit. Mivel az író egy anarchista frakció oldalán fogott fegyvert, a szovjet titkosszolgálat, az NKVD – mérsékeltek ellen irányuló – tisztogatásai miatt 1937-ben elmenekült Spanyolországból. Orwell ezután hosszú éveken át attól rettegett, hogy egy napon őt is likvidálják majd Sztálin ügynökei. A polgárháborúban szerzett élmények alapján időközben megírta első jelentős művét, mely a Hódolat Katalóniának címet viselte.

A második világháború kitörése után az író a BBC társaságnál kapott munkát, miközben – baloldali gondolkodóként – legfőbb feladatának a sztálini szovjet diktatúra bírálatát és a totalitárius rendszerek elleni küzdelmet tartotta. Ennek jegyében írta meg 1943–44 során a kommunizmus bírálatának szánt Állatfarm című regényt, mely a világháborús katonai szövetség miatt csak 1945-ben jelenhetett meg. A már sikeres írónak számító Orwell felesége halála után Jura szigetére vonult vissza, ahol 1949-re megírta a tapasztalatait összegző 1984 című művet.

A regénnyel Orwell egy olyan disztópiát – azaz negatív jövőt – rajzolt meg, mely a köztudatra mindmáig komoly hatást gyakorol. A jövőbeli totalitárius diktatúrát megtestesítő intézmények, és fogalmak, a mindent látó és mindent befolyásoló Nagy Testvér, az emberek gondolatait ellenőrző Gondolatrendőrség, a legrosszabb kínokat rejtő 101-es szoba, vagy a nép elbutítására szolgáló, a gondolkodást megcsonkító újbeszél hatvan év után is értelemmel bír egy sokkal későbbi generáció számára is. A mű főszereplője, Winston Smith életét 1984. április 2-től követhetjük nyomon: ezen a napon naplóírásba kezd, melyet a totális hatalommal rendelkező Párt szigorúan tilt, hiszen annak tartalmát – az önálló gondolatokat – nem befolyásolhatja. Winston tehát bűnt követ el az egyéni emlékezés, majd a gondolkodás terén is, miközben érdeklődni kezd a rendszer rejtélyes ellensége, Emmanuel Goldstein, valamint a Testvériség szervezete iránt. Smith hamarosan a Párt célkeresztjébe kerül, letartóztatják, majd átnevelő intézetbe viszik, ahol végül feladja egyéniségét, és megszereti a Nagy Testvért. Mivel Smith megismeri a Párt működését, alkalmatlanná válik arra, hogy a rendszer hasznos tagja legyen, és tudásáért aztán az életével fizet.

Az 1984 világában Orwell hatásosan jeleníti meg korának totalitárius diktatúráinak legfőbb jellemzőit, köztük a rendszer könnyen beazonosítható ellenségét – a feltehetőleg Trockijról mintázott –  Goldsteint, akiről azt sem tudjuk meg pontosan, hogy létezik -e, vagy sem. Ehhez hasonlóan a Nagy Testvér valódi volta is megkérdőjelezhető. Orwell műve nyomán a korabeli olvasók nem csak az – 1984-re kivetített – pusztító háborút érezhették át, hanem a diktatúra totális figyelmét, végtelen információszomját, és a bizonytalanságot, ami a benne élő uniformizált „Winston Smitheket” mindennapjaikban körbevette. Az író kiválóan megalkotta azt a miliőt, ami alapján az orwelli jelzőt mind a mai napig használjuk. A megjelenés idején a szerző már súlyos beteg volt, 1938 óta kínozta őt a tuberkolózis, mely fél évvel az 1984 megjelenése után aztán végleg győzedelmeskedett felette.