rubicon
back-button Vissza
1981. augusztus 24.

Elítélik John Lennon gyilkosát

Szerző: Tarján M. Tamás

1981. augusztus 24-én ítélték életfogytiglani börtönbüntetésre Mark David Chapmant, a legendás zenész, John Lennon gyilkosát. A Zabhegyező című műből ihletet merítő, vélhetően nem teljesen épelméjű férfi 30 esztendő után is, a mai napig őrizet alatt áll a New York állambeli Atticai Állami Börtönben.

Chapman 1955-ben, a texasi Fort Worth városában, egy katonacsaládban látta meg a napvilágot. A férfi – saját bevallása szerint – édesapja brutalitása miatt gyermekkorában számos lelki sérülést szenvedett el, így kamaszkorában a drogokhoz, majd a valláshoz fordult, később pedig elmenekült otthonról. Az évek során Chapman számos helyen megfordult, dolgozott gyermektáborban, ökumenikus szolgálatnál, és később egy hawaii kórházban is, ahová eredetileg sikertelen öngyilkossági kísérlete után került be. A férfi 1979-ben, világ körüli útját követően megházasodott, és a Hawaii-szigeteken telepedett le, de őrülete elől nem tudott elmenekülni. A hetvenes évek végére Chapman mentális állapota rengeteget romlott, gyakran panaszkodott arra, hogy hangokat hall, és többször is megpróbált végezni magával.

A merénylő életét ekkor már lényegében két dolog irányította: az egyik Salinger híres regénye, a Zabhegyező volt, mivel Chapman – skizofréniája folytán – gyakran a mű főszereplője, Holden Caulfield szerepébe képzelte magát. A másik ilyen „útjelző” a világhírű Beatles együttes volt, mely a merénylő fiatalkorában addig soha nem látott csúcsokra jutott fel. A négy zenész közül is kitűnt viszont John Lennon, akinek szólókarrierje és Yoko Onóval kötött házassága komolyan hozzájárult ahhoz, hogy a Beatles 1970-ben végül is feloszlott. Lennon, a későbbiek során, a japán művésznő oldalán folytatta pályafutását. Chapmant az imádott együttes megszűnése mellett az 1971-ben megírt Imagine című dal is feldühítette, melynek szövege határozottan ateista álláspontot képviselt. A gyengeelméjű merénylő úgy érezte, Lennon ezzel múltját és Istenét is megtagadta, ezért a Zabhegyező olvasása közben született zavaros gondolatai és megteremtett csodalényei ösztönzésére elhatározta, hogy meggyilkolja a művészt. Erre egy érzelmileg labilis szakasz végén, 1980 decemberében került sor, miután Chapmant másodszor is elbocsátották állásából.

A férfi ezután New Yorkba utazott, és december 8-án elszánta magát a szörnyű merényletre. Reggel elhagyta a Sheraton Hotelt, egy könyvesboltban megvette a Zabhegyező legújabb kiadását, majd a híres Dakota-házhoz, Lennonék otthonához ment. Szinte egész nap ott lófrált, így a délelőtt során találkozott a zenész fiával, a páresztendős Sean Lennonnal, öt óra után pedig egy fotós képet készített arról, amint Chapman éppen a művész házaspár legújabb, Double Fantasy című albumát dedikáltatta – későbbi áldozatával. Lennon és Yoko Ono ezután taxiba szálltak, és egy stúdióba mentek, ahonnan csak éjjel 11 óra körül tértek haza. Chapman még ekkor is ott volt, és egy 38-as pisztollyal – öt lövéssel – halálra sebezte John Lennont. A gyilkos hidegvérrel hajtotta végre tettét, és miután végzett áldozatával, a helyszínen maradt – a Zabhegyezőt olvasgatta –, míg a rendőrök el nem fogták.

A férfit ezután egy New York-i kórház elmeosztályára szállították, de a fanatikus Beatles-rajongók haragja elől hamarosan a rikers-szigeti börtönbe kellett menekíteni. Chapman ügyének tárgyalása 1981 januárjában kezdődött meg: az eljárás során a férfi védői a vádlott nem beszámítható állapotára hivatkoztak, felmentésére pedig jó esély is mutatkozott, mivel skizofréniájának szemmel látható jelei voltak (például gyakran Holden Caulfield néven írta alá leveleit). A merénylő azonban augusztusi kihallgatásai során romba döntötte a védelem taktikáját, mert bűnösnek és épelméjűnek mondta magát, a rajongók által presszionált bíróság pedig elfogadta ezt a vallomást. Chapmant 1981. augusztus 24-én életfogytiglani – legalább 20 év letöltendő – börtönbüntetésre ítélték, és az Atticai Állami Fegyházba szállították.

Chapman minimális büntetése 2001-ben ugyan lejárt, de a férfi még mindig rács mögött ül; hatszor folyamodott eddig kegyelemért, de a bíróság valamennyi alkalommal elutasította kérvényét. Sokan úgy gondolják, Mark Chapman számára a börtön valójában életbiztosítás, hiszen a Beatlesnek és John Lennonnak máig rengeteg fanatikusa van, akik 30 év után sem bocsátották meg a férfi egykori tettét.